Haber

Elon Musk, Kırım’da Rus savaş gemilerine yönelik saldırıyı önledi

Eski adıyla Twitter olarak bilinen X sosyal medya platformunun sahibi milyarder Elon Musk’un, Ukrayna’nın Rus savaş gemilerine yönelik drone saldırısını önlemek amacıyla sahibi olduğu Starlink uydu iletişim ağının kapatılması emrini verdiği iddia ediliyor. Elon Musk’un ABD’li yazar Walter Isaacson tarafından hazırlanan ve 12 Eylül’de yayınlanacak olan biyografisinde, Musk’un Starlink uydusunun Kırım çevresindeki operasyonunu kısıtladığı ve Ukrayna ordusunun Rus Karadeniz Filosunu vurmasını engellediği belirtildi.

‘NÜKLEER’ ENDİŞESİ NEDENİYLE ENGELLENDİ

CNN’in haberine göre biyografide Musk’ın, Ukrayna’nın Kırım’a olası saldırısını ‘Küçük Pearl Harbor’ olarak tanımladığı ve Rusya’nın nükleer silahlarla karşılık vereceğinden endişe ettiği için böyle bir emir verdiği iddia edildi.

‘KABUL EDERSE…’

X platformunda kendisi hakkında çıkan haberlere ilişkin açıklama yapan Musk, geçen yıl Kiev’in Kırım yakınlarında Starlink’i aktif hale getirme talebini reddettiğini doğruladı. Kiev’in, Rus Karadeniz Filosunun büyük bir bölümünü batırmak amacıyla Sivastopol’a kadar uzanan bölgede Starlink’in etkinleştirilmesi için ‘acil talep’ gönderdiğini kaydeden Musk, “Kabul etseydim SpaceX büyük bir savaşa bulaşmış olacaktı.” eylem ve çatışmanın tırmanması.” kullanılmış. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu